Gruntowanie

By : Categories : Blog Comment: Możliwość komentowania Gruntowanie została wyłączona

Gruntowanie

Gruntowanie jest czynnością, która polega na nałożeniu warstwy gruntu malarskiego na powierzchnię ściany, tym samym zwiększając przyczepność materiału malarskiego.

Gruntowanie przed malowaniem

Gruntowanie ma za zadanie wzmocnić powierzchnię oraz ją ujednolicić, jednocześnie poprawiając przyczepność farby do ściany.
Sam proces gruntowania odbywa się za pomocą specjalnych farb oraz preparatów gruntujących.
Gruntowanie stosuje się bezpośrednio przed pierwszym malowaniem ściany. Ma to swoje zalety. Pozwala to na ujednolicenie powierzchni oraz zmniejszenie kosztów pracy. Jest to spowodowane mniejszą ilością farby, która jest niezbędna do malowania.
Brak korzystania z gruntu przed malowaniem może nieść za sobą poważne konsekwencje. Przede wszystkim może dojść do pękania powłoki malarskiej oraz powstawania przebarwień.
Rozpoczynając gruntowanie, w pierwszej kolejności warto zagruntować naroża za pomocą małego pędzla. Ściany najlepiej gruntować wykorzystując duże wałki.
Gruntowanie ścian jest niezwykle ważną czynnością, wręcz niezbędną przed malowaniem.

Preparaty gruntujące

Preparaty gruntujące są znajdują zastosowanie podczas prac budowlanych. Są one niezbędnym elementem, zapewniającym wzmocnienie podłoża oraz przyczepność dla farby.
Idealnie sprawdzają się one w zetknięciu z podłożami betonowymi oraz płytami gipsowymi.

Jak zagruntować powierzchnie metalowe ?

W pierwszej kolejności należy przede wszystkim oczyścić metalową powierzchnie ze wszelkiej rdzy i zabrudzeń. Jeśli powierzchnia była już wcześniej malowana, należy zeskrobać odstającą farbę. Dodatkowo warto jest wyszlifować powierzchnię za pomocą papieru ściernego, a następnie odtłuścić za pomocą specjalnego preparatu.
Do gruntowania powierzchni metalowej należy użyć farby antykorozyjnej. Niezbędne jest także jej dokładne wymieszanie. Po nałożeniu należy odczekać 24 godziny, a następnie położyć warstwę emalii.

Jak zagruntować powierzchnie drewniane

Drewno przed gruntowaniem musi być przede wszystkim suche, czyste i nie może być tłuste.
W pierwszej kolejności należy dokładnie oszlifować drewno za pomocą papieru ściernego, a następnie je wytrzeć w celu usunięcia wszelkich pozostałości po szlifowaniu.
Grunt należy dokładnie wymieszać, a drewno najlepiej malować pędzlem.
Na rynku dostępne są aktualnie najróżniejsze preparaty gruntujące do drewna.
Cechą charakterystyczną pokostu lnianego jest wodoodporność oraz głęboka wnikliwość w drewno.
Podkłady styrenowe zaś poprawiają przyczepność farb nawierzchniowych.Lakiery podkładowe służą do malowania drewnianych podłóg i skutecznie je zabezpieczają przed ciemnieniem.

Reasumując, gruntowanie to niezbędna czynność, która poprzedza malowanie. Remontowanie jakiegokolwiek materiału musi odbyć się po uprzednim ugruntowaniu. Na rynku dostępne są zarówno produkty gruntujące do ścian, metalu jak i drewna.
Jest to niezwykle prosta czynność, jednak należy postępować według pewnych wytycznych.
Gruntowanie pomaga w znacznym stopniu zabezpieczyć malowane elementy.

 

About admin

smiejsie
newhack
marangoni
saulsanchez
parapety tarnów