Jak montować płyty gipsowe?

By : Categories : Blog Comment: Możliwość komentowania Jak montować płyty gipsowe? została wyłączona

Jak montować płyty gipsowe?

Montaż płyty gipsowej nie jest pracą zbyt skomplikowaną. Wystarczy znaleźć sobie dobrego pomocnika, przygotować kilka narzędzi i poczytać trochę o montowaniu płyt gipsowych.

JAKIE PŁYTY NAJLEPIEJ STOSOWAĆ?

Najbardziej znane płyty gipsowe to płyty kartonowo – gipsowe lub gipsowo – włóknowe. Do wykańczania łazienek lub pralni stosujemy impregnowane płyty gipsowe, które są odporne na wilgoć i wodę.
Standardowa grubość takich płyt wynosi około 12,5 mm. Płyty gipsowe to alternatywa dla tynkowania pomieszczenia,są to jakby suche tynki.

JAKI KLEJ DO PŁYT?

Płyty gipsowe do ścian przykleja się odpowiednim klejem. Jest on w postaci suchej mieszanki.którą trzeba rozrobić niewielką ilością wody. Niezbędna jest też masa potrzebna do spoinowania płyt. Na rynku jest wiele rodzai kleju do płyt gipsowych i wszystkie są one bardzo dobrej jakości.

PŁYTY GIPSOWO – KARTONOWE MONTOWANE NA STELAŻU

Montowanie płyt gipsowo- kartonowych na stelażu jest bardzo pracochłonne. Zaleca się taki sposób montowania płyt, gdy ściany są nierówne, mają znaczne odchyły od pionu i poziomu oraz gdy ich powierzchnia nie jest wystarczająco stabilna.
Stelaż montuje się ze stalowych profili i doskonale się go pionizuje.
Między dane profile wkłada się odpowiednią ilość wełny mineralnej, która powoduje, że pomieszczenie jest ocieplone i doskonale zabezpieczone akustycznie.
Następnie do tak przygotowanego stelażu przykręca się płyty a łebki śrub oraz spoiny, między płytami, wypełnia się odpowiednią masą szpachlującą. Gdy wszystko wyschnie taką konstrukcję szlifuje się.

PODŁOŻE

Pomijając układanie płyt gipsowo- kartonowych na wcześniej przygotowanym stelażu, płyty takie możemy kłaść bezpośrednio na ścianach. Jednak w tym przypadku podłoże powinno być bardzo dobrze przygotowane. W przypadku nowych murów wystarczy tylko je oczyścić z pyłu i resztek zaprawy. Natomiast stare mury potrafią nam sprawić wiele problemów.
Stare ściany otynkowane, zmuszą nas do sprawdzenia czy mają one tynki nośne. Najpierw musimy je więc opukać a następnie dobrze jest je skuć a powstałe ubytki należy wypełnić zaprawami renowacyjnymi.
Ścianę gruntujemy, w przypadku gdy zakupiliśmy klej, który nie wymaga gruntu, tej czynności nie musimy wykonywać.
Zanim zaczniemy przyklejać płyty musimy bardzo dobrze rozprowadzić na ścianie wszelkiego rodzaju przewody i kable.

OBRÓBKA PŁYT I KLEJENIE

Przyklejane płyty, przed ich przyklejeniem lub zamontowaniem, powinniśmy odpowiednio przyciąć tak by ich długość doskonale pasowała do wymiaru ściany. Dopasowaną płytę odpowiednio pionizujemy a następnie rozprowadzamy klej po ścianie lub po całej powierzchni płyty gipsowo – kartonowej.
Klej rozprowadzamy za pomocą kielni lub packi. Następnie dobijamy płytę do danej powierzchni, uważając przy tej czynności, by nie zniszczyć zewnętrznej powierzchni płyty.
Można więc powiedzieć, że montaż płyty gipsowej jest prosty. Prosty ale niestety bardzo pracochłonny i wymagający wiele dokładności.
Taką płytę kładziemy na ścianę, na której będzie ona przez cały czas widoczna, po naklejeniu płyty należy ją pomalować.

About admin

www.wyposazenie-wnetrz.org.pl
www.wielka-plyta.pl
przedmioty ze sklejki wycinanki laserowe ozdoby świąteczne i dekoracje.
Domix24.pl Wrocław zawór spustowy do kompaktu wrocław Wrocław ul.Krynicka 7 Domix24.pl
Projekty indywidualne Warszawa Pruszków Piaseczno Ożarów Mazowiecki Adaptacje projektów Projekty domów Otwock Nowy Dwór Mazowiecki Legionowo Grodzisk Mazowiecki