Jak odpowiednio ocieplić balkon i taras?

By : Categories : Blog Comment: Możliwość komentowania Jak odpowiednio ocieplić balkon i taras? została wyłączona

Jak odpowiednio ocieplić balkon i taras?

Balkon i taras to miejsce, gdzie spędzamy wolny czas i odpoczywamy po ciężkim dniu. Zarówno na balkonie jak i tarasie możemy poczytać książkę, zjeść kolację, czy napić się wina. Taras nad pomieszczeniem musi być powinien być szczelny i trwały. Tak samo balkon – nie powinien przeciekać, a powinien chronić przed utratą ciepła.

Skuteczne ocieplenie balkonu

Zazwyczaj balkon jest konstrukcją wspornikową. Są zakotwione w wieńcu i połączone ze stropem. Jeżeli mamy dom murowany to zazwyczaj jest to żelbetowa płyta. Niestety taka płyta przewodzi ciepło, więc tym samym wychładza strop przylegający do niej. Dlatego pozostawienie balkonu bez ocieplenia może okazać się błędem. Jeżeli ogrzewamy pomieszczenie wewnątrz to odczuwalna jest strefa wychłodzenia przy balkonie. Jednym z popularniejszych sposobów ograniczenia mostka termicznego na styku balkonu ze ścianą jest obłożenie żelbetowej płyty izolacją. Ocieplenie balkonu powinno być rozłożone zarówno na spodniej i górnej płaszczyzny balkonu. Jeżeli ułożymy ocieplenie jedynie po spodniej części płyty to ciepło wydostanie się przez nieosłoniętą część. Przy ocieplaniu balkonu ważne jest też, by zapobiec podciekaniu wody pod spód balkonu. Gdy tego nie zrobimy to woda będzie niszczyć konstrukcję. Idealnym rozwiązaniem, które zminimalizuje przenikanie ciepła do płyty żelbetowej jest zastosowanie na połączeniu płyty balkonowej ze stropem łącznika termicznego.

Skuteczne ocieplenie tarasu nad pomieszczeniem

Niezależnie, czy taras znajduje się nad pomieszczeniem ogrzewanym, czy nie to musi być szczelny i zaizolowany termicznie. W Polskim klimacie, gdzie pogoda jest nieprzewidywalna – raz ciepło, raz zimno – to izolację powinniśmy wykonać ze szczególną starannością. W czasie mrozu woda, która zamarza powiększa objętość, a to może prowadzić do pękania izolacji wodochronnej.. Powoduje to wchłanianie wody w głębsze partie tarasu. Ułożenie za cienkiej warstwy izolacji cieplnej spowoduje mostki termiczne. Tym bardziej mogą się one pojawić, gdy pozostawimy niezaizolowane strefy. Odpowiednia grubość sprawi, że zapobiegniemy wychładzaniu stropu oraz skraplaniu się wody. Zaleca się układanie przynajmniej 15 centymetrów warstwy ocieplenia. Izolować trzeba również dolegające do płyty tarasu elementy konstrukcyjne. Pozwoli to na zatrzymacie ciepła w pomieszczeniach ogrzewanych. By uniknąć mostów cieplnych to izolację należy układać w dwóch warstwach. Zazwyczaj uszkodzeniu ulega warstwa wykończeniowa tarasu. Dzieje się tak zazwyczaj ponieważ któryś z wcześniejszych elementów został źle wykonany. Aby temu zapobiec to na płycie dociskowej stosujemy kolejną warstwę hydroizolacji.

Prawidłowe ocieplenie balkonu i tarasu pozwoli się nam nim cieszyć na długie lata. Ważne jest, by każdy element izolacji cieplnej wykonać starannie i dokładnie. Zarówno balkon i taras jeżeli będą źle wykonane to już po pierwszej zimie z minusowymi temperaturami, może wyglądać jak runa. Zamiast zdobić nasze mieszkanie to będzie odstraszać. Dlatego ważne jest posiadanie dobrego projektu i dokładności w wykonaniu.

About admin

gusiresczxb
haus automatik
pooptime
wolny apartament na nocleg i spanie wolne apartamenty Świnoujście last minute apartament nad morzem
tyczenie podzial geodeta budzów mapa rozgraniczenie