Jak poprawnie wykonać izolację termiczną piwnic?

By : Categories : Blog Comment: Możliwość komentowania Jak poprawnie wykonać izolację termiczną piwnic? została wyłączona

Jak poprawnie wykonać izolację termiczną piwnic?

Wiele osób planując budowę domu zastanawia się nad tym, czy warto budować też piwnicę. Kiedyś była ona bardzo potrzebna, chociażby jako pomieszczenie do przechowywania opału na zimę. Dziś piwnica stanowi raczej dodatkowe pomieszczenie gospodarcze, w którym często urządza się pralnię, ale można także przeznaczyć ją na garaż albo pokój rekreacyjny. Rolą bowiem tego pomieszczenia jest zwiększenie powierzchni użytkowej domu bez konieczności stawiania dodatkowych budynków gospodarczych. Pełniąca jednak taką rolę piwnica powinna być ciepła i sucha.

W jakim celu tworzy się izolację termiczną piwnic?

Nawet nieogrzewana piwnica powinna posiadać dobrą izolację termiczną. Ktoś może zapytać, czy jest to konieczne, bo przecież piwnica to nie mieszkanie. Jeżeli jednak zamierzamy często korzystać z tego pomieszczenia warto pomyśleć o jego ociepleniu, chociażby ze względu na możliwość wyeliminowania szkodliwego zawilgocenia i pleśni. Trzeba by także pomyśleć o zainstalowaniu urządzenia ogrzewającego. Jednak warto wiedzieć, że izolacja termiczna pozwoli pozbyć się wilgoci i znacznie obniży straty ciepła nawet w nieogrzewanym pomieszczeniu.

Ogrzewana piwnica – izolacja termiczna.

Tam, gdzie stosuje się ogrzewanie piwnicy, ściany muszą spełniać pewne warunki odnośnie przenikania cieplnego, a mianowicie współczynnik ten nie może przekraczać 0,3W/(m2K). Taki wynik uzyskamy tylko ocieplając mur.
Ściany piwnicy ogrzewanej najlepiej jest ocieplić od strony zewnętrznej, choć w wyjątkowych przypadkach dopuszczalne jest również ocieplenie od wewnątrz. Do ocieplenia ścian takiej piwnicy wystarczy 10 cm styropianu lub polistyrenu ekstrudowanego (jest on twardszy i mniej nasiąkliwy od styropianu). Co ważne, ściany piwnicy ogrzewanej powinny być ocieplone do głębokości co najmniej 1m poniżej poziomu terenu.

Nieogrzewana piwnica – izolacja termiczna.

Ściany piwnicy nieogrzewanej nie muszą spełniać takich warunków odnośnie przenikania cieplnego jak ściany piwnicy ogrzewanej. Jednak warto je ocieplić wraz z podłogą, celem zmniejszenia ryzyka przemarzania ścian. Trzeba również ocieplić strop miedzy parterem a piwnicą. W przypadku nieogrzewanej piwnicy można zastosować cieńszą warstwę izolacji termicznej.

Z czego wykonać izolację termiczną ścian piwnicznych?

Materiały izolacyjne użyte do ocieplenia ścian piwnicznych będą różnić się od tych przeznaczonych do ocieplania innych części budynku. Wiąże się to z szeregiem niekorzystnych warunków jakim poddana jest termoizolacja w piwnicy. Muszą więc to być materiały przede wszystkim wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i odporne na wilgoć, a także o dobrej izolacyjności cieplnej, odporne na korozję biologiczną i niskie temperatury.
Do ocieplenia piwnicy najlepiej nada się polistyren ekstrudowany lub mniej wytrzymały, ale za to tańszy ekspondowany czyli styropian. Z powodzeniem można też użyć wełny mineralnej.

Jak wykonać izolację termiczną w nowo postawionym domu?

W nowych domach izolację cieplną montuje się od zewnątrz. Do powierzchni muru przykleja się płyty termoizolacyjne specjalnym klejem do styropianu lub masą zastosowaną do hydroizolacji. Po ich ułożeniu spoiny między nimi warto wypełnić bezrozpuszczalnikową masą bitumiczną lub klejem. Ściany należy ocieplić do wysokości przynajmniej 30 cm ponad poziom gruntu.

 

About admin

sklep hydrauliczny wrocław gaj
psycholog Piła
masaż relaksacyjny poznań
Produkcja wycinanki laserowe z drewna
axius