Wewnętrzne ocieplanie domu – czy warto?

By : Categories : Blog Comment: Możliwość komentowania Wewnętrzne ocieplanie domu – czy warto? została wyłączona

Wewnętrzne ocieplanie domu – czy warto?

Odpowiednie ocieplenie budynku sprawia, że można utrzymać przyjemną temperaturę w domu i nie narazić się na wysokie koszty ogrzewania. Sprawdź na czym polega metoda izolacji wewnętrznej, jakie są jej wady i zalety i kiedy warto się na nią zdecydować.

Ocieplenie od wewnątrz – kiedy wykonać?

Najczęściej izolację wykonuje się na zewnętrznej stronie ścian.
Niestety nie zawsze da się wykonać ocieplenie domu metodą tradycyjną. Zdarzają się sytuacje, w których nie możemy ingerować w elewację budynku lub chcemy zachować jej aktualny wygląd.

Termoizolacja wewnętrzna będzie najlepszym rozwiązaniem gdy:
• dom jest wpisany na listę zabytków i objęty nadzorem konserwatorskim;
• budynek stoi w granicy działki;
• właściciel ma prawo jedynie do części budynku np. jednego piętra, a współwłaściciele nie chcą wykonywać żadnych prac;
• ocieplenia wymaga dom w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej, jednak nie ma na to zgody wspólnoty sąsiedzkiej.

Zalety i wady izolacji wewnętrznej

Największym atutem ocieplenia ścian od środka jest możliwość zachowania elewacji w stanie nienaruszonym. Ponadto nie ma potrzeby angażowania ani współwłaścicieli, ani sąsiadów.

Niestety samo wykonanie jest dość skomplikowane. Może wiązać się z koniecznością rozebrania podłogi i zmniejszy powierzchnię użytkową mieszkania.
W domu uzyskamy pożądany efekt, czyli ograniczymy straty ciepła. Mury budynku zostaną jednak odizolowane od energii cieplnej, która nie będzie już przez nie przenikać na zewnątrz. Staną się bardziej wrażliwe na niskie temperatury i łatwiej będą przemarzać, zwłaszcza jeśli będzie do nich przenikać wilgoć. W dalszej perspektywie może to niekorzystnie wpływać na kondycję budynku.
Ponadto, źle wykonana izolacja wewnętrzna może być przyczyną powstawania pleśni i grzybów na ścianach, a znajdujące się w murze instalacje wodne i kanalizacyjne mogą zamarzać.

Paroizolacja uchroni ściany przed wilgocią

Ocieplenie domu od środka wymaga odpowiedniego odprowadzenia pary wodnej pochodzącej z wewnątrz. Aby zapobiec przenikaniu wilgoci do środka przegrody i wykraplaniu wody na ścianach, stosuje się paroizolację. Jest to warstwa ściany zrobiona z materiału o odpowiednio dobranym do warunków współczynniku opory dyfuzyjnego, która ogranicza przenikanie pary wodnej do muru.

Sukces to odpowiedni projekt

Aby zminimalizować opisane wyżej ryzyko związane z izolacją od środka, do zaplanowania i wykonania prac zatrudnij eksperta. Może to być specjalista od materiałów izolacyjnych, audytor energetyczny czy architekt, zwłaszcza jeśli specjalizuje się w projektowaniu domów energooszczędnych. Wybrany przez Ciebie fachowiec musi bardzo dobrze znać właściwości fizyczne budynków. Dobierze takie rozwiązania technologiczne, które zapobiegną kondensacji pary wodnej w ścianie. Dostosuje materiały i grubość warstwy izolacyjnej do warunków panujących w pomieszczeniu.

Znaczenie mostków termicznych

Mostek termiczny to fragment ściany lub warstwy termoizolacyjnej, który w większym stopniu przewodzi ciepło, czyli jest to miejsce w którym ciepło „ucieka” z mieszkania.
Aby uniknąć mostków przy wewnętrznym ociepleniu, konieczne byłoby zabezpieczenie nie tylko ścian, ale również podłóg i stropu wraz z umieszczonymi wewnątrz instalacjami. W praktyce jest to więc bardzo trudne do wykonania i kosztowne, a czasami niemożliwe.
Zatem aby ocieplenie domu było możliwie najbardziej efektywne, wykwalifikowany fachowiec powinien wykonać taki projekt, który zminimalizuje wpływ mostków termicznych na izolację domu i zapewni komfort jego użytkownikom.

About admin

savo przeciw pleśni
euro renoma
jupunu
intertourist
materace hilding